انتظار ایران بازار ماشین ایرانی اقتصادی

انتظار: ایران بازار ماشین ایرانی اقتصادی خودروسازان خودروهای داخلی بازار خودرو

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی حمله به قیمت ارز از دو جناح

روز سه شنبه، یک بازیگر تازه به عرضه کنندگان ارزی میدان رو به روی پاساژ افشار افزوده شد تا قیمت دلار کاهشی ترین روز در سال ۹۶ را سپری کند. در چهارمین روز هفته،

حمله به قیمت ارز از دو جناح

حمله به قیمت ارز از دو جناح

عبارات مهم : بازار

روز سه شنبه، یک بازیگر تازه به عرضه کنندگان ارزی میدان رو به روی پاساژ افشار افزوده شد تا قیمت دلار کاهشی ترین روز در سال ۹۶ را سپری کند. در چهارمین روز هفته، شاخص بازار ارز با ۸۲ تومان کم کردن به قیمت ۴ هزار و ۶۷۰ تومان رسید.

این بیشترین میزان افت دلار از ۱۱ دی ماه سال ۹۵ بود و موجب شد که این ارز بعد از ۲ روز به کانال ۴ هزار و ۶۰۰ تومان بازگردد. به گفته فعالان، افت شدید قیمت دلار از ساعات انتهایی روز دوشنبه شروع شد و تا بعدازظهر سه شنبه ادامه داشت. از نظر آنها، عامل مهم کاهنده قیمت، عرضه سنگین صرافی های منتخب بانک مرکزی و ورود ارز پتروشیمی ها به بازار بود. با تزریق دلار پتروشیمی ها، به قیمت فشار بیشتری وارد شد و فروشندگان ارزی توانستند دست اوج را در بازار به دست بگیرند.

حمله به قیمت ارز از دو جناح

البته با وجود عرضه سنگین بازارساز، خریدهای ارزی روز سه شنبه نیز نسبتا اوج بود و عده زیادی از معامله گران اقدام به تهیه دلار کردند. بخشی از این افراد کسانی بودند که در روز دوشنبه در سطوح بالای ۴ هزار و ۷۵۰ تومان اقدام به فروش کرده بودند و روز سه شنبه تلاش داشتند دلار خود را بار دیگر بر سرجای خود بگذارند.

این عده کسانی هستند که معمولا تلاش می کنند از نوسانات بهره ببرند، ولی هر لحظه دارایی های ارزی اولیه خود را از حفظ می کنند و بلافاصله بعد از هر فروشی، در قیمت های پایین تر اقدام به خرید می کنند. با توجه به سطح قیمت پایین تر صرافی های منتخب نسبت به قیمت بازار، این دسته از معامله گران می توانستند از این فاصله بدون ریسک خاصی نوسان گیری کنند. به عنوان مثال، به گفته بعضی بازیگران ارزی، نوسان گیران در مقطعی دلار را زیر کانال ۴ هزار و ۷۰۰ تومان خریداری کردند و در محدوده های ۴ هزار و ۷۵۰ تا ۴ هزار و ۷۸۰ تومان اقدام به فروش کردند. در این شرایط، فاصله قیمتی بین صرافی های منتخب و بازار زمینه نوسان گیری و ورود تقاضای کاذب به معاملات را فراهم می کرد.

روز سه شنبه، یک بازیگر تازه به عرضه کنندگان ارزی میدان رو به روی پاساژ افشار افزوده شد تا قیمت دلار کاهشی ترین روز در سال ۹۶ را سپری کند. در چهارمین روز هفته،

به نظر می رسد با کم کردن هیجانات ارزی، بازارساز بهتر است فاصله قیمت خود را با قیمت های بازار کم کردن دهد تا زمینه بهره گیری نوسان گیران از چنین رانتی و ورود تقاضای کاذب به بازار از میان برود. با این حال، روزهای دوشنبه و سه شنبه به اندازه ای میزان عرضه اوج بود که حتی نوسان گیران نیز نتوانستند مسیر قیمت را عوض کردن دهند. روز سه شنبه، به گفته فعالان، بین عرضه بازیگران بازارساز و پتروشیمی ها یک تفاوت وجود داشت. بازیگران بازارساز با فاصله های بالایی نسبت به قیمت بازار اقدام به عرضه می کردند، حال آنکه قیمت ارز پتروشیمی ها نزدیک به قیمت بازار بود.

فروش ارزی ۶ تا ۸ بعدازظهر

در کنار ورود پتروشیمی ها به بازار ارز و تقویت سمت عرضه، روزهای دوشنبه و سه شنبه اتفاق تازه ای در بازار افتاد که حجم ارز را در بازار زیاد کردن داد. به گفته فعالان، بازیگران بازارساز که معمولا تا ساعت ۳ یا ۴ بعدازظهر اقدام به فروش دلار می کردند، در دو روز اخیر ساعت ۶ تا ۸ بعدازظهر نیز عرضه ارز را انجام دادند.

حمله به قیمت ارز از دو جناح

این اتفاق در روز دوشنبه معامله گران غیررسمی را تا حد زیادی غافلگیر کرد و موجب شد که قیمت دلار به میزان زیادی افت کند. دلار که تا ساعت ۳ بعدازظهر روز دوشنبه در محدوده ۴ هزار و ۷۵۰ تومان قرار داشت، بعد از ساعت ۵بعدازظهر با چنان کاهشی مواجه شد که قیمت این ارز را به زیر ۴هزار و ۷۰۰ تومان برد. به گفته فعالان، بعدازظهر دوشنبه هم ارزهای فروخته شده است صبح به بازار تا حدی سرازیر شد و هم بازیگران بازارساز عرضه ارز را ادامه دادند. این عنوان موجب شد که موج نیرومند خریدار نیز ناچار به عقب نشینی شود. بسیاری از کارشناسان، مداخله بازارساز در بعدازظهر روزهای اخیر را اقدام مناسبی دانستند.

به گفته آنها، پیش از این، با خروج بازیگران بازارساز، معامله گران غیررسمی دست اوج را در معاملات به دست می آوردند و با معاملات محدود در انتهای روز قیمت ابتدای روز بعد را تحت تاثیر قرار می دادند. ورود بازارساز و عرضه انتهای روز موجب شد که اثرگذاری این عده محدود شود و قیمت روز بعد از عرضه بازارساز خط بگیرد. روز سه شنبه دلار معاملات خود را با قیمت ۴ هزار و ۶۸۵ تومان شروع کرد که کاهشی ۶۷ تومانی نسبت به قیمت ساعت ۳ بعدازظهر روز دوشنبه داشت؛ بعد از این شروع، قیمت دلار افت بیشتری کرد و حتی در مقطعی به زیر مرز ۴ هزار و ۶۵۰ تومان رفت؛ ولی مقاومت خریداران موجب شد در نهایت ساعت ۴ بعدازظهر دلار با قیمت ۴ هزار و ۶۷۰ تومان به کار خود آخر دهد.

روز سه شنبه، یک بازیگر تازه به عرضه کنندگان ارزی میدان رو به روی پاساژ افشار افزوده شد تا قیمت دلار کاهشی ترین روز در سال ۹۶ را سپری کند. در چهارمین روز هفته،

پس از ساعت ۵ بعدازظهر تحت تاثیر ادامه عرضه بازارساز قیمت ها افت بیشتری را نیز تجربه کردند. البته بعضا قیمت دلار تا آستانه ۴ هزار و ۶۹۰ تومان نیز اوج رفت. میانه های روز گذشته بود که نماینده بازارساز اعلام کرد که از ساعت ۶ تا ۸ بعدازظهر عرضه ارز ادامه خواهد داشت و هیچ معامله گری دلواپس کمبود ارز در بازار نباشد. شنیده های غیررسمی حکایت از آن دارد که روز سه شنبه نزدیک به ۳۰ میلیون دلار به بازار تزریق شد. ورود این ارزها به گردش معاملات بازار می تواند قیمت را دچار افت زیاد کند؛ ولی دپوی آنها و ادامه خریدها می تواند روند را عوض کردن دهد.

کاهش ۱۶۰ تومانی یورو

روز سه شنبه، همسو با افت قیمت دلار، قیمت یورو نیز در مسیر کاهشی قرار گرفت. دیروز این ارز اروپایی۱۶۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و روی مرز ۶ هزار تومانی قرار گرفت. حتی در ساعات انتهایی روز بعضی صرافی ها یورو را زیر ۶ هزار تومان قیمت زدند. به گفته فعالان، دو عامل در کاهشی شدن روند ارز اروپایی موثر بود؛ اول عرضه صرافی منتخب بانک مرکزی، دوم، تضعیف ارزش یورو در بازارهای جهانی در برابر دلار؛ به گفته فعالان، یکی از صرافی های بزرگ دولتی روز سه شنبه یورو را در حجم خرد با قیمت ۵ هزار و ۸۵۰ تومان عرضه کرد. این عنوان موجب شد که بخشی از هیجانات ارز اروپایی فروکش کند. در کنار این، با کاهشی شدن روند دلار، عده ای از دپوکنندگان یورو نیز وارد بازار شدند و ارز خود را به فروش رساندند. روز سه شنبه در مرکز مبادلات ارزی نیز قیمت یورو مبادله ای کم کردن یافته بود.

حمله به قیمت ارز از دو جناح

پیش فروش بالای ۱۰ هزار سکه

روز سه شنبه، سکه تمام بهار آزادی نوسانات محدودتری را نسبت به بازار ارز تجربه کرد و در نهایت با رشد جزئی هزار تومانی به قیمت یک میلیون و ۵۲۵ هزار تومان رسید. به گفته فعالان، این رشد تحت تاثیر رشد بهای اونس در بازارهای جهانی بود. روز گذشته پیش فروش سکه نیز شروع شد؛ به گزارش «ایبنا» تعداد ۱۳ هزار قطعه سکه تمام بهار آزادی از ساعت ۸ صبح تا ساعت ۱۴ در شعب منتخب بانک ملی کشور عزیزمان ایران در قالب طرح پیش فروش به فروش رسیده هست. طرح پیش فروش سکه با نشانه پوشش تقاضای مصرفی خانوارها و تقاضای سرمایه گذاری، از امروز در یک هزار و ۱۳۱ شعبه بانک ملی کشور عزیزمان ایران شروع شد.

براساس این طرح سکه های تمام بهار آزادی منقش به تصویر حضرت امام خمینی(ره) که به وسیله بانک مرکزی ضرب شده است هست، به متقاضیان فروخته خواهد شد. روز گذشته مسعود خاتونی عضو هیات مدیره و معاون فناوری بانک ملی کشور عزیزمان ایران آینده نگری کرده بود که میزان فروش سکه های بهار آزادی در این طرح ۱۶ میلیون قطعه باشد. همه افراد بالای ۱۸ سال به هر تعداد و بدون هیچ گونه محدودیتی در تعداد می توانند سکه پیش خرید کنند. سکه ها در دو سررسید ۶ ماهه و یک ساله به متقاضیان تحویل داده خواهد شد ودیعه دریافتی جهت هر قطعه سکه ۱۰ میلیون ریال (یک میلیون تومان) است و مابه التفاوت قیمت آن در وقت تحویل سکه به قیمت روز دریافت خواهد شد.

برای سکه های تحویلی در سررسید ۶ ماهه ۴ درصد و جهت سکه های تحویلی در سررسید یک ساله ۹ درصد تخفیف از قیمت روز تحویل در نظر گرفته شده است و ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز از آنها دریافت نمی شود. بر این اساس با توجه به سرمایه یک میلیون تومانی قیمت سود جهت پیش خرید سکه در دوره ۶ ماه حدود ۱۱ درصد و در دوره یک ساله ۱۵ درصد خواهد بود. خریداران، جهت تحویل سکه های پیش خرید شده است در وقت سررسید فقط می توانند به شعبه ای که عملیات پیش خرید در آن انجام شده است مراجعه کنند؛ در صورتی که پیش خریدکننده قبل از فرارسیدن سررسید تحویل سکه از دریافت آن انصراف دهد، می تواند با ارائه رسید پیش خرید، مبلغ پرداختی را از بانک دریافت کند.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | میلیون | دوشنبه | بازیگران | قیمت بازار | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs